Пошук по сайту

Iнформатика  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Як сьогодні можна охарактеризувати місце та значення ікт в сучасній школі? Чи немає в учителів ностальгії за людським спілкуванням на рівні вчитель-учень?

Як сьогодні можна охарактеризувати місце та значення ікт в сучасній школі? Чи немає в учителів ностальгії за людським спілкуванням на рівні вчитель-учень?


Якісне використання інтерактивних комплексів при викладанні математики

«... Урок - це дзеркало загальної та педагогічної культури вчителя, мірило його інтелектуального багатства, показник його кругозору та ерудиції»

 1. В. Сухомлинський

Серед технічних новинок, що приходять сьогодні у школу, особливе місце займають інтерактивні дошки - комплекс устаткування, що дозволяє педагогу зробити процес навчання яскравим, наочним, динамічним, варіювати індивідуальні рішення з опорою на наявні готові "шаблони", а також більш ефективно здійснювати "зворотний зв'язок".

Як сьогодні можна охарактеризувати місце та значення ІКТ в сучасній школі? Чи немає в учителів ностальгії за людським спілкуванням на рівні вчитель-учень?

Такі запитання поставлено вчителям, які вже не перший рік працюють за новітніми інформаційними технологіями, використовують інтерактивну дошку.

Усі вчителі в один голос стверджують, що комп'ютер ніколи не замінить спілкування учнів зі справжнім, реальним учителем. Дійсно, сьогодні існують потужні телекомунікаційні ресурси для самостійної роботи учнів, але без живого контакту з учителем справжнє навчання не відбудеться. Доходимо незаперечного висновку, що сучасні технології мають допомагати, а не замінювати навчання предмету самим учнем.

Засіб навчання - інтерактивна дошка. Переважній кількості пересічних учителів, у принципі, властивості інтерактивної дошки інтуїтивно зрозумілі. Уже майже всім відомо, що в інтерактивних дошках суміщені можливості звичайної дошки й відеопроектора: на такій дошці можна писати звичайним способом і проектувати будь-яке зображення, наприклад, інтерактивну модель, анімацію, відеофрагмент тощо.

А як що так, то чому ж тоді всі так одноголосно стверджують, що інтерактивні дошки мають незвичні можливості? Саме поняття інтерактивності, зокрема інтерактивної дошки, полягає в можливості вносити корективи, нотатки чи певні зауваження в демонстраційний матеріал, змінювати послідовність кадрів, зберігати необхідні кадри чи їх фрагменти для подальшої роботи. Ще і ще раз слід наголосити, що інтерактивна дошка- звичайнісінький усім знайомий нам, учителям, монітор комп'ютера з можливістю введення будь-яких даних у комп'ютер безпосередньо з робочої поверхні дошки.

На звичайній дошці можливі записи тільки крейдою. На білій дошці можливі записи тільки фломастерами-маркерами кількох кольорів. Інтерактивна дошка може показувати зображення в кольорі (відео, анімації, слайди тощо), на ній можна робити записи також маркерами кількох кольорів, є можливість писати поверх зображення та давати можливість запам'ятовувати необхідний для подальшої роботи кадр.

На інтерактивній дошці можна відтворити 3-D модель (об'єм не зображення по осях XYZ- ред.) таких пристроїв в об'ємі та русі, реалізувати їх обертання у просторі. На інтерактивній дошці можна накреслити зовсім простесеньку схему, малюнок тощо у спрощеному вигляді спереду, а потім показати реальний об'ємний вигляд.

Які ж педагогічні задачі вирішує інтерактивна дошка? Принаймні можна виділити чотири основні потреби сучасної школи:

    * необхідність формування в учнів певних базових загальнонавчальних компетентностей;

* відпрацьовування навчальних компетентностей;

* формування творчо-дослідницьких умінь;

    * організація навчального процесу шляхом самостійної діяльності учнів;

* формування особистісних якостей учнів.

Немає жодного з учителів, які почали працювати з інтерактивними дошками й не відзначили би стрімкого підвищення інтересу учнів до навчання, до уроку. А відомо, що формування в учнів стійкого активного інтересу є визначальною проблемою сучасної шкільної освіти. Якщо розглянути найпоширеніші способи розвитку пізнавального інтересу, то видно, що за допомогою інтерактивних дошок реалізується кілька способів формування пізнавального інтересу.

Інтерактивні дошки SMART Board підійдуть обом типам учнів:

•    Учні із внутрішньою мотивацією прагнуть виступити біля електронної дошки, для демонстрації перед товаришами своїх особистих досягнень.

•    Учні із зовнішньою мотивацією віддаються загальному захопленню новою технологією, і задоволення від роботи з інтерактивною дошкою викликає прагнення до активної участі в навчанні. 

Ріст захопленості учнів класною роботою (особливо це стосується учнів із зовнішньою мотивацією) приводить, у свою чергу, до загального поліпшення відвідуваності. Інтерактивна дошка SMART Board досить приваблива, щоб витримати конкуренцію з популярними серед учнів електронними пристроями (наприклад, кишеньковими іграми, мобільними телефонами й MP3-плеерами). Вони зосереджують учня на рішенні завдання, викликаючи ентузіазм і створюють додаткову мотивацію для відвідування уроків.

Інтерактивні дошки SMART Board більш успішно, ніж будь-який інший відволікаючий пристрій або гра популяризують серед учнів навички роботи з комп'ютерами, які настільки необхідні в XXI столітті.Переваги роботи з інтерактивною дошкою:

 1. Звичайно, на запам'ятовування учнями матеріалу уроку впливає безліч факторів. У більшості досліджень, присвячених працездатності учнів, особлива увага приділяється якісній оцінці питань запам'ятовування ними матеріалів. Інші роботи з використання інтерактивних дошок в освіті по суті своєї - статистика, однак є й такі, що пропонують живі враження педагогів.

Здатність учня запам'ятовувати й відтворювати інформацію залежить від ряду умов. Деякі з них стосуються ступеня залученості учня в освітній процес і стимулів - про це вже говорилося вище. Також успіху учня найвищою мірою сприяє планомірне ведення записів і перегляд їх у вільний від навчання час.

Використання в навчанні електронних інтерактивних дошок забезпечує успішне запам'ятовування учнем інформації і її відтворення такими способами: 

 • Уроки запам'ятовуються краще завдяки залученості учнів в освітній процес. Замість того, щоб швидко записувати почуте, діти зосереджуються на предметі уроку.

 • Кілька різних підходів до викладання сполучаються при роботі педагога з електронною інтерактивною дошкою. Це також сприяє більш глибокому запам'ятовуванню матеріалу.

 • Записані на електронній інтерактивній дошці коментарі після уроку можуть бути роздруковані або відправлені по електронній пошті. У такий спосіб в учня з'являються дидактичні матеріали, що полегшують процес відтворення засвоєної на уроці інформації.

 1. Активне залучення учнів. Інтерактивні дошки, використовуючи різноманітні динамічні ресурси і покращуючи мотивацію, роблять заняття захоплюючими і для учителів, і для учнів.

Робота з інтерактивною дошкою може допомогти учителеві перевірити знання учнів, розвинути дискусію для прояснення матеріалу, що вивчається, що дозволяє учням краще зрозуміти матеріал. Інтерактивна дошка стає центром уваги для усього класу.

 1. Поліпшення темпу заняття. Використання інтерактивної дошки може поліпшити планування, темп і течію уроку. Файли або сторінки можна підготувати заздалегідь і прив'язати їх до інших ресурсів, які будуть доступні на занятті. На інтерактивній дошці можна легко пересувати об'єкти і написи, додавати коментарі до текстів, малюнків і діаграм, виділяти ключові області і додавати кольору. До того ж тексти, малюнки або графіки можна приховати, а потім показати в ключові моменти уроку. Усі ресурси можна коментувати прямо на екрані, використовуючи інструмент Перо, і зберігати записи для майбутніх уроків. Усе, що учні роблять на дошці можна зберегти і використовувати іншим разом. Сторінки можна розмістити збоку екрану, як ескізи, учитель завжди має можливість повернутися до попереднього етапу уроку і повторити ключові моменти уроку. Файли попередніх уроків можна завжди відкрити для повторення пройденого матеріалу. Подібні методики залучають до активної участі в заняттях.

 2. ІД дозволяють збільшувати наочність, доступність, ефективність об’єму інформації.

 3. Немає жодного з учителів, які почали працювати з інтерактивними дошками й не відзначили би стрімкого підвищення інтересу учнів до навчання, до уроку. А відомо, що формування в учнів стійкого активного інтересу є визначальною проблемою сучасної шкільної освіти. Якщо розглянути найпоширеніші способи розвитку пізнавального інтересу, то видно, що за допомогою інтерактивних дошок реалізується кілька способів формування пізнавального інтересу.

Основні способи використання інтерактивних дошок:

  • робити помітки і записи поверх виведених на екран зображень;

  • демонстрація веб-сайтів через інтерактивну дошку;

  • використання групових форм роботи;

  • спільна робота над документами, таблицями чи зображеннями;

  • використання конференц-зв’язку;

  • управління комп’ютером без використання самого комп’ютера;

  • використання інтерактивної дошки як звичайної , але з можливістю зберегти результат, роздрукувати зображення на дошці на принтері і т.д.;

  • зміна тексту на екрані в документах, використовуючи віртуальну клавіатуру;

  • збереження на комп’ютері всіх поміток, які вчитель робить під час уроку, для подальшої демонстрації на інших уроках чи через інтернет;

  • збережені під час уроку записи вчитель може передати їх будь-якому учневі, який пропустив заняття або не встиг на уроці;

  • демонстрація роботи одного учня всім учням класу;

  • демонстрація навчальних відеороликів;

  • створення малюнків на інтерактивній дошці без використання комп’ютерної миші;

  • створення малюнків, схем і карт під час проведення уроку, які можна використовувати на наступних заняттях, що економить час на уроці.

Навчання за допомогою інтерактивної дошки набагато ефективніше за навчання тільки з комп'ютером і проектором, оскільки має ряд переваг :

 • забезпечення яснішої, ефективнішої і динамічнішої подачі матеріалу за рахунок використання веб-сайтів і інших ресурсів, можливості малювати і робити записи поверх будь-яких застосувань і веб-ресурсів, зберігати і роздруковувати зображення на дошці, включаючи будь-які записи, зроблені під час заняття, не витрачаючи при цьому багато часу;

 • розвиток мотивації ресурсів, що вчаться завдяки різноманітному захоплюючому і динамічному використанню;

 • надання великих можливостей для участі в колективній роботі, розвитку особистих і соціальних навичок;

 • надання можливості збереження використаних файлів в шкільній мережі для організації повторення вивченого матеріалу;

 • забезпечення багатократного використання педагогами розроблених матеріалів, обміну матеріалами один з одним;

 • стимулювання професійного зростання педагогів, спонукання їх на пошук нових підходів до навчання.

Для того, щоб ефективно проводити заняття з використанням інтерактивної дошки необхідно:

 1. Визначити тему, мету і тип заняття;

 2. Скласти тимчасову структуру уроку, відповідно до головної мети намітити завдання і необхідні етапи для їх досягнення.

 3. Продумати етапи, на яких потрібні інструменти інтерактивної дошки;

 4. З резервів комп'ютерного забезпечення відбираються найбільш ефективні засоби.

 5. Розглядається доцільність їх застосування порівняно з традиційними засобами.

 6. Відібрані матеріали оцінюються в часі: їх тривалість не повинна перевищувати санітарних норм; рекомендується проглянути і прохронометрувати усі матеріали, врахувати інтерактивний характер матеріалу;

 7. Складається тимчасова розгортка (щохвилинний план) уроку.

 8. При недоліку комп'ютерного ілюстрованого або програмного матеріалу проводиться пошук в бібліотеці або Інтернеті або складається авторська програма.

 9. Зі знайденого матеріалу збирається презентаційна програма. Для цього пишеться її сценарій.

 10. Заздалегідь підготувати учнях до сприйняття заняття з використанням інтерактивної дошки;

 11. Апробація уроку.

Що повинен розуміти сучасний вчитель?

 • будувати сьогоднішню і завтрашню поведінку на основі вчорашніх знань і вчорашнього досвіду неможливо;

 • його головне завдання - забезпечити максимум успіху і мінімум невдач в майбутньому житті своїх учнів, і тому батьки учнів - вірні союзники;

 • будь-яка людська діяльність володіє красою і ефективністю, і це уявлення можна передати учням;

 • частину функцій вчителя можна передати учням, і вони справляться з цими функціями, якщо зрозуміють, що це корисно і вигідно ним самим;

 • досить проводити хоч би кожен двадцятий урок в контексті компетентностного підходу, щоб навчальна мотивація учнів різко зросла.

Педагогічні задачі, що вирішує мультимедійна дошка:

 • необхідність формування в учнів певних базових загальноосвітніх компетентностей;

 • відпрацювання навчальних компетентностей;

 • формування творчо-дискусійних умінь;

 • організація навчального процесу шляхом самостійної діяльності;

 • формування особистісних якостей.

При роботі з інтерактивною дошкою учень засвоює інформацію не тільки візуальним і аудіальним каналами сприйняття, але і через кінестетичний – кожний учень обирає найбільш зручний для себе спосіб сприйняття інформації при роботі з інтерактивною дошкою.

Переваги інтерактивної дошки для учнів

Робить навчальні заняття цікавими, розвиває мотивацію

Звільняє від необхідності записувати завдяки можливості збереження всього з дошки

Краще розуміння матеріалу завдяки більш чіткому, ефективному і динамічному поясненні.

Дозволяє використовувати різноманітні навчальні технології, ресурси.

Робота без клавіатури для учнів середніх класів.

Можливість колективної роботи.

Учні працюють більш творчо

Переваги інтерактивної дошки для вчителів

Спонукає до пошуку нових підходів до навчання, стимулює творчість, професійний ріст

Дозволяє пояснення нового матеріалу з будь-якогомісця аудиторії, незалежно від її розмірів

Дозволяє зберігати та роздруковувати зображення на дошці.

Дозволяє зберігати свої наробки та ділитися ними з іншими.

Дозволяє вчителям робити свої замальовки, правки, поверх інших зображень


Обмін досвідом та ресурсами між учителями

Правильне розташування дошки в класі

Належний рівень надійності мультимедійних засобів

Вільний доступ до дошки для набуття досвіду

Користування дошкою вчитель-учень


Чинники ефективного використання дошки


Можливість підготовки до уроку
Для максимально ефективного використання мультимедійної дошки необхідно створити певні умови

Однією з найважливіших проблем у методиці викладання є проблема забезпечення наочності у процесі подання навчального матеріалу. Вирішення такої проблеми значно спрощується під час використання інтерактивного комплексу. Більш детально ознайомитися з методичними рекомендаціями щодо застосування дошки можна у посібнику [1].

 1. Інтерактивна дошка – це дуже гнучкий інструмент для запису, відображення й аналізу інформації будь-якого формату. Вона дає змогу вчителеві об’єднати два різних інструменти: монітор для відображення інформації і поверхню, на якій можна робити власні записи і позначки, з подальшим їхнім збереженням. Інтерактивна дошка дає змогу максимально сконцентрувати увагу учнів, викликає бажання навчання, що в свою чергу підвищує ефективність навчального процесу і зменшує час на подання інформації. [2] Слід зазначити, що на комп'ютерній дошці в пам'яті залишаються всі ходи і пересування в процесі вирішення поставленого викладачем, це дуже важливо, тому що до цього матеріалу (власного минулого досвіду) студент може повернутися на наступних заняттях або вдома, а викладачеві проаналізувати помилки студентів.

 2. Використовуючи таку дошку, можна поєднувати перевірені методи і прийоми роботи з звичайною дошкою з набором інтерактивних і мультимедійних можливостей.

 3. Інтерактивна дошка цікава учням. Можна відзначити, що учні, які раніше не виявляли особливого інтересу до навчання, тепер будуть з ентузіазмом виходити і відповідати.

 4. Завдяки різноманітності матеріалів, які можна використовувати на інтерактивній дошці, учні набагато швидше схоплюють нові ідеї, так як працюють різні канали сприйняття. Вже давно відомо, що ми сприймаємо:

 5. 10% з того, що ми ЧИТАЕМ; 20% з того, що ми ЧУЄМО

 6. 30% з того, що ми бачимо; 50% з того, що ми бачимо і чуємо;

 7. 70% з того, що ОБГОВОРЮЄМО з іншими;

 8. 80% з того, що ми відчуваємо особисто

 9. 95% з того, що ми викладаємо комусь ще.

 10. Вільям Глассер

 11. Це означає, що найкраще людина запам'ятає матеріал, коли побачить, почує і "поторкає", тобто сам щось відтворить (запише, намалює і т.п.), застосує на практиці. Тому важливо під час заняття постійно надавати студентам можливість самим проробляти деякі дії, пов'язані з викладається матеріалу. Неоціненну допомогу в цьому надають нові інформаційні технології, не тільки мають мультимедійну середовище для викладу і активного сприйняття інформації, а й підвищують мотивацію учнів до вивчення цієї інформації.

 12. Підготовка заняття з використанням інтерактивної дошки - це трудомісткий процес, який передбачає серйозну додаткову роботу

 13.         вивчення змісту електронних навчальних матеріалів;

 14.         освоєння методів і приймально в застосування ІКТ на заняттях;

 15.         освоєння Internet в якості джерела методичної та пізнавальної інформації

 16.         придбання навичок використання технічних засобів (Мікроскоп, документ-камера, цифровий фотоапарат або відеокамера).

 17. Інтерактивна дошка для викладача - це можливість проявити і реалізувати свої творчі здібності при підготовці та проведенні занять. Ефективність роботи з дошкою залежить від самого вчителя, від його таланту, творчості і досвіду.

 18. Таким чином, використовуючи інтерактивну дошку, можна максимально ефективно організувати постійну роботу учня в електронному вигляді. Це значно економить час, стимулює розвиток розумової та творчої активності, включає в роботу всіх студентів, що знаходяться в аудиторії.

 19. Для успішної роботи п реподавателя з інтерактивною дошкою необхідно освоїти спеціальне програмне забезпечення для інтерактивних дошок і його основні можливості. Ще важливо визначити, які ресурси можуть допомогти в роботі з інтерактивною дошкою.
   

Литература.

 1. Журнал «Медиум», инновационные решения в образовании и в бизнесе, Москва, выпуск 11, 2007 г.

 2. Использование интерактивной доски на уроках https://docs.google.com/%20Doc?id=dhn7mft8%20

 3. Статьи журнала "Информатизация образования. Проблемы и поиски" Ф. С. Сафиуллина

 4. Электронные интерактивные доски SmartBoard, новые технологии в образовании, Москва, 2006г./ http:// www.smartboard.ru

ЛІТЕРАТУРА

 1. SMART Board: застосування у навчально-виховному процесі: методичні рекомендації /Упоряд. В.О.Абрамов, Г.Ф.Бонч-Бруєвич. – К.:КМПУ імені Б.Д.Грінченка, 2006. – 52 с.

 2. Інформатика. Всеукраїнське видання для вчителів// №16 (352) – В-во „Шкільний світ”, квітень, 2006 – С.6

Література

1 Арапов М. Когда текст обретает смысл: Об использовании информационных

технологий в гуманитарном образовании // Знания – сила. – 2003. – № 1. –

С.47-51.

2. Гнатюк Д. ІТ – технології – перепустка до майбутнього: Інформаційні технології в школі // Директор школи. – 2003. – руд. №47. – С.15-16;

Груд. №48. – С.12-13.

3. Морзе Н. В. Як навчати вчителів, щоб комп’ютерні технології перестали бути дивом на уроці? // Післядипломна освіта в Україні. – 2005. – № 2. – 25 с.

4.Новиков С.П. Применение новых информационных технологий в образовательном процессе // Педагогика. – 2003. - № 9. – С.32-38.

5. Електронні ресурси. – Режими доступу:

 • https://docs.google.com/Doc?id=dhn7mft8_52gf2c9tcj

 • http://teacher.at.ua/publ/interaktivnaja_doska_na_sovremennom_uroke_v_shkole/38-1-0-4324.
поділитися в соціальних мережахСхожі:

Учителів англійської мови
Особливості застосування мультимедійних технологій на уроках іноземної мови на початковому рівні навчання

Добрий день шановні гості, дорогі педагоги! Сьогодні за вікном можна...
Добрий день шановні гості, дорогі педагоги! Сьогодні за вікном можна побачити золото, дароване вам щедрою осінню в знак щасливої...

Розвиток творчих здібностей учнів та підготовка їх до математичних конкурсів
У відповідності з цим відбувається реформа загальноосвітньої школи. Особливе місце у вихованні нового громадянина займає потреба...

Урок № Правила поведінки І техніки безпеки в комп'ютерному класі....
...

М. Корця Рівненської області
Учень повинен мати право вибору, самоствердження, показати свою індивідуальність. Вчитель повинен допомогти йому усвідомити свої...

Доповіді
Нформаційно-комунікаційних технологій;сприяти усвідомленню методики використання ікт в початковій школі

На уроках російської мови
Використовуючи медіаресурси, можна створювати власні цікаві проекти І неповторні авторські витвори. А тому використання ікт у навчально-виховному...

Програма інформатизації
Сучасний рівень розвитку ікт значно розширює можливості доступу до інформації для учителів та учнів, створює середовище, метою якого...

Першого засідання : «Нормативно-правове забезпечення викладання природничо-математичних...
Ауліна В. П. вчитель фізики та математики, Потураєва І. В. вчитель хімії та біології, Коваленко В. О. вчитель математики та інформатики,...

Перспективи використання ікт в нвп з учнями
Школа сьогодні покликана готувати людей, які будуть жити в інформаційному суспільстві. Однією з пріоритетних задач освіти є створення...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації
info.ocvita.com.ua
Головна сторінка