Пошук по сайту

Iнформатика  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Те, що закладене в дитинстві, дасть плоди на майбутнє

Те, що закладене в дитинстві, дасть плоди на майбутнє

Те, що закладене в дитинстві, дасть плоди на майбутнє
Есе директора Нещеретівської ЗОШІ-ІІІ ступенів

Білокуракинської районної ради Луганської області

вчителя вищої категорії Чумак Тетяни Ігорівни

Ранок. Тиша. І тільки чути, як співають птахи: одні голосно, з переливами, наче самі для себе, для свого задоволення, інші намагаються ніби про щось розповісти або повідомити якусь важливу новину всім навколо. У кожної пташки свої причини, настрій, переливи, але як дивовижно гармонійно звучить цей хор, всі учасники з радістю, гідністю виконують свою роль, співають за власним бажанням, без примусу та нагляду. І ось раптом все змінилося, хор розпався, чути лише крики – хтось своїм втручанням зруйнував гармонію,спокій і приніс натомість безлад, страх,відчай...

Як часто в житті, суто з благих намірів, замість творення відбувається руйнація, втручання в життєдіяльність шкільного колективу несе не позитивні, а негативні наслідки, замість плідної співпраці наступає тихий, глибокий застій, позитивні результати та досягнення мають короткотривалий характер. Виникає питання: чи виправдовують себе наполегливі, кардинальні зміни, втручання в навчально-виховний процес, темп розвитку шкільного колективу та взаємовідносин між його членами, навіть якщо вони зумовлені змінами в суспільстві, політиці держави, сучасними тенденціями розвитку економіки, перерозподілом ціннісних орієнтирів та ідеалів в суспільстві?

Колектив школи найнеординарніший серед всіх колективів, що утворюються в людському соціумі, бо складається з людей, які мають не тільки дуже широкий віковий спектр (від першокласника до випускника,від молодого вчителя до вчителя, що пропрацював у школі «все життя», від інколи ще зовсім юних або досвідчених батьків до дідусів та бабусь), а й людей з різним соціальним статусом, професійними якостями, ціннісними, культурними, родинними орієнтирами та життєвими пріоритетами, рівнями самовизначення, самоорганізації, самокритичності та здатності чути, розуміти, осмислено сприймати все, що відбувається навколо, та толерантного відношення до всього нового, незвичайного, того, що не підлягає порядку, до якого звикли.

Дивлячись на все це та аналізуючи запитання, які виникли із звичайних спостережень та досвіду, сьогодні в діяльності загальноосвітнього навчального закладу, на мою думку, головним є створення такого шкільного середовища, в якому могли б не тільки спокійно, без катаклізмів співіснувати, але й продуктивно працювати, жити та дихати «на повні груди», розвивати свої здібності і нахили, професіоналізм, здійснювати свої мрії та безперервно рухатися вперед всі без винятку люди, яких поєднує соціальний інститут-школа, бо зупинка на місці – це шлях до трясовини бездіяльності, байдужості, втрати інтересу до життя, з якої важко, а часом не можливо вибратися.

Очікуваний результат створення комфортного середовища життєдіяльності шкільного колективу полягає в тому, що кожен з його членів повинен отримати можливість піднятися на свою особисту сходинку, яка стане фундаментом для подальшого руху вперед:

для батьків – це впевненість в тому, що вони здатні стати для дитини справжнім другом, мудрим порадником та провідником, вимогливим вихователем і самим надійним захисником;

у дитини повинна сформуватися стійка позиція щодо школи не як обов’язконеобхідного періоду освіти в житті людини, а як про місце, в якому із задоволенням можна навчитися новому, розвинути власні здібності, брати активну участь в організації процесу навчання і виховання, не тільки вчитися у інших, але й самому ділитися своїми думками, надбаннями, знаннями з оточуючими, «зростати» як особистість в тісному колі доброзичливості, взаємоповаги, толерантності, милосердя і активної взаємодії;

для випускників школи це сходинка в майбуття, до здійснення мрії, і складається вона з загальнолюдських, особистісноформуючих якостей, базових компетенцій та компетентностей, які не тільки допоможуть вдало витримати ЗНО, але й добре навчатися в обраному навчальному закладі і стати справжнім професіоналом своєї справи, реалізувати свої мрії;

для вчителів і всіх тих, хто працює в школі, важливим є створення особистісного простору, в якому будуть наявними всі умови для комфортного, результативного, професійного виконання своїх обов’язків, творчого зростання та розвитку, підвищення власної гідності та значущості як для самого себе, так і для колег та учнів.

Саме таке середовище протягом останніх років ми намагалися створити в Нещеретівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів, спираючись на ті надбання та традиції, що існували в школі завдяки продуктивній праці попередніх педколективів. Так на чолі із Заслуженим вчителем України Кисловським Михайлом Федоровичем ( роки директорства 1956-1994) колектив школи велику увагу приділяв трудовому вихованню, був накопичений великий досвід роботи трудових загонів та виробничих бригад. У період з 1994-2009 роки педагогічний колектив на чолі з відмінником освіти України Самборською Зоєю Серафимівною намагався створити умови для розвитку творчих здібностей учнів та фізичного виховання.

Розуміючи, що саме діяльність та ставлення до неї виступають як головні фактори виховання і навчання учнів, що якщо педагогу не вдається збудити активність учнів, якщо він не може стимулювати їхню діяльність, то ніякого виховання та навчання не відбудеться, педагогічний колектив з 2009 року почав роботу над впровадженням у навчально-виховну діяльність фундаментальних засад школи, яку ми назвали «ЛІГА радості» . Основними принципами життя її повинні стати логічність, ініціативність, громадянська активність, пріоритетами навчально-виховної, педагогічної роботи – задоволення від всього, що роблю, чую, бачу, відчуваю та радість пізнання, діяльності, успіху, творчості, захищеності, творення добра.

Для початку були внесені зміни в організацію функціонування шкільних приміщень і території школи. Так завдяки сумісній роботі працівників школи, батьківської громади, технічної та матеріальної підтримки сільгосппідприємства СТОВ «Вікторія», районної адміністрації, випускників минулих років в школі були побудовані внутрішні кімнати гігієни, проведена нова система водопостачання, відремонтований дах, вікна, підлога найбільшої в районі шкільної спортивної зали, переобладнані кабінети інформатики сучасними комп’ютерами та проектною технікою, проведений швидкісний Інтернет, запрацювала електронна бібліотека, в створеному та обладнаному «живому куточку» оселилися 8 нових мешканців, в коридорах з’явилися куточки для ігор та спілкування, створена кімната відпочинку для учнів початкових класів. Була відремонтована пришкільна квартира, яка зразу ж сподобалась новому власнику - молодій вчительці математики, міській дівчині, що не побоялась почати свою педагогічну діяльність в сільській школі і не розчарувалась у своєму виборі.

Відбулося зонування і території школи: для безпеки життєдіяльності дітей територія школи була обгороджена парканом з боку дороги, встановлений знак «Увага, діти», спортивний майданчик був відремонтований та вдосконалена смуга перешкод, з’явилися «зелені» класи, дослідницька ділянка, висаджений молодий садочок, оновлений парк, закладена алея роз, створені власноруч казкові галявини, місця для сидіння, контейнери для сміття.

За короткий проміжок часу (4 роки) було зроблено багато завдяки плідній співпраці, взаємопідтримці та взаєморозумінню педагогічного та батьківського колективу, громади села. І вже тут почав працювати важливий принцип педагогіки навчання через діяльність: батьки, вчителі, адміністрація, учні і просто не байдужі до проблем школи люди вчилися один у одного, шукаючи вихід із важких ситуацій, долаючи труднощі разом, виконуючи роботи, які в повсякденному житті їм не доводилося робити, проявляючи творчість та наполегливість. Правду кажучи, бували моменти відчаю, коли здавалося, що виходу немає і розпочата справа залишиться незакінченою. Але правильно сказав філософ, що саме той момент, коли в тебе опускаються руки, свідчить про те, що ти на правильному шляху. Так і у нас обов’язково знаходилися люди, які рятували ситуацію або своїми діями, або нестандартними рішеннями, або власним прикладом. І виникав ефект, який я потім для себе назвала «Ланцюгова реакція», і який став ключовим у вирішенні ряду інших питань навчально-виховної роботи.

В ході сумісної діяльності ми всі зрозуміли, що батьки і педагогічний колектив можуть реально продуктивно співпрацювати разом заради єдиної мети і ця співпраця переродилася у створення шкільного об’єднання «ДУБ»(діти, учителі, батьки), яке ініціювало проведення родинних спортивних свят, змагань з волейболу-команди дітей проти команди батьків, випускників, туристичних походів за участю дорослих, організації сімейних Днів відпочинку, під час яких діти та батьки мали можливість спілкуватися в неформальній атмосфері і набиратися емоцій, нових вражень разом в місті Святогорську, в Харківських зоопарку ім. Фельдмана та парку ім. Горького, Луганському цирку та ляльковому театрі. Було приємно спостерігати, з яким захопленням батьки пізнають нове, дивуються, радіють разом зі своїми дітьми. А головне, що вони відчули смак взаєморозуміння та прагнуть продовження. І вже не педагогічний колектив, а самі батьки пропонують нові маршрути і залучають до цього інших дорослих. Під час ремонту класних кімнат учні наполегливо, з відчуттям виконання важливої справи, працювали поряд зі своїми мамами та татами.

Організація роботи шкільної їдальні, пришкільного табору відпочинку, підвезення дітей до школи, роботи радіогуртка, спортивних тренувань у вечірній час в шкільній залі, допомога педагогічному колективу в підготовці та підтримка його під час фестивалю художньої самодіяльності, участь у тематичних шкільних заходах та профілактичних бесідах, тренінгах – ці і багато інших справ знаходяться в полі зору і впливу об’єднання «ДУБ». А скільки ще ідей чекають свого втілення? І дуже приємно, що батьки не тільки критикують шкільну освіту, а й працюють разом з педагогами над її вдосконаленням, відкрито висловлюються та пропонують, відчувають відповідальність за свої вчинки, не бояться визнати свої помилки, шукають підтримки у педагогів і вірять, що їх зрозуміють, почують і не залишать без уваги їхні проблеми. І особливо приємно, що загальношкільні батьківські збори поступово перетворилися з «гри в одні ворота», коли вчителі повчали, а батьки тримали оборону, на командну гру, де вчителі за допомогою різних засобів (аналізу анкетування, представлення інтерв’ю, учнівських робіт) констатують проблему і разом з батьками шукають шляхи її вирішення.

Так для вирішення проблеми взаємовідносин у класних колективах дітей, що виховуються в сім’ях з різним соціальним статусом, нами був винайдений і використаний метод «холодного душу». Ми запропонували батькам фільм «Почуйте голос дитини», в якому різні діти відверто, з непідробною щирістю розповідали про свої мрії та бажання: у одних вони були високі та фантастичні, у інших(на превеликий жаль) - про спокій в родині, про іграшки, щоб тато був поряд… Коли батьки почули мрії, думки власних дітей та дітей із сімей, які прийнято називати неблагополучними, побачили очі, сповнені надії і віри, емоції, хвилювання на екрані(ніби потайки), це спрацювало як могутній стимул до роздумів та дій. І дивина, вперше батьки сиділи на батьківських зборах не похмурими та невдоволеними, а із обличчями, на яких було здивування, розуміння, інколи, навіть сльози. Кадри закінчилися, в залі тиша - і раптом шквал емоцій виплескується назовні, і починається активне обговорення почутого спочатку в залі у загальношкільному колі, потім в класних кімнатах у вузькому класному батьківському колективі. І вже батьки шукають шляхи практичної допомоги дітям класного колективу, які раптом стали всі своїми, в налагодженні взаємовідносин, у вихованні милосердя, терпимості один до одного, поваги.

«Ланцюгова реакція» спрацювала і на цей раз дуже влучно. Батьки почали слухати, сприймати не тільки своїх дітей, а й інших, перейматися їх проблемами та жалями, радіти їх досягненням. І зразу змінилася атмосфера і в класних колективах. Діти почали сприймати один одного такими, які вони є, намагатися зрозуміти, чому Даша, або Вова, інколи бувають занадто збуджені, навіть агресивні. Можливо, саме сьогодні не все гаразд в їх родинах, або вони просто прагнуть людської уваги та теплоти.

Педагогічний колектив, натхненний першими позитивними зрушеннями з боку батьків, почав впроваджувати зміни і у своїй педагогічній, професійній діяльності. Запрацювали творчі групи по вивченню, вдосконаленню, адаптації та впровадженню у навчально-виховний процес методики опорних сигналів В. Шаталова, принципів та методів ейдетики, проектних та інформаційних технологій, кейс-методу, технології критичного мислення. Активно стали використовуватись елементи тренінгу, відродилася практика використання у виховній роботі краєзнавчих, дослідницьких екскурсій, туристичних походів, запрацював на базі СТОВ «Вікторія» табір праці та відпочинку «Колос-ОК», де діти виконували як оплачувані роботи, так і волонтерські на території школи, села. А який шквал емоцій викликали сумісні заходи старшокласників разом з малечею: «Бразильський футбол», змагання «Іспит у школу Піфагора», гра «Порятунок Здоровчика»,святковий концерт «Джентльменський клуб» та інші. Шкільна «ЛІГА радості» почала набувати нового змісту і структури. У деяких учнів середньої та старшої ланки з’явилась чітко визначена зацікавленість конкретним предметом та прагнення оволодіти ним на більш високому рівні. Саме ці учні увійшли до складу активу новостворених філологічної, математичної, творчої, дослідницької, екологічної ЛІГ, завданням яких є залучення до навчальної, дослідницької, позаурочної, творчої роботи інших учнів школи через проведення різноманітних тематичних заходів, впровадження проектних технологій, тренінгів. Знову ж надія покладалася на те , що і в цьому випадку спрацює «ланцюгова реакція», під час якої вчитель через діяльність одних дітей спонукає до діяльності, залучає до оволодіння новими знаннями інших. Одним з прикладів вдалої, продуктивної роботи за даним напрямком стало проведення тижня «Математика життя». Лідери математичної ЛІГи влаштували справжні «Математичні гадання», конкурс «Сірникознавців», розробили та провели цикл радіопередач « У світі цікавої математики», «Приз за кмітливість». Старшокласники мали можливість подивитися на високе людське почуття через призму математики під час вечора “В ім’я кохання”. Учні підготували цікаві комп’ютерні презентації «Музика і математика», «Математика в архітектурі», «Філософія числа π», «Математики-лірики», «Математика в мультфільмах», які не залишили жодного глядача байдужим. Лідери з кожного класу готували стінгазети. Найбільший інтерес викликали газети «Геніальні двійочники», «Без математики не уявляю я життя», «Т.Г.Шевченко та математика». Була укладена збірка віршів, написаних відомими математиками, філософами і школярами, в яких для яскравої та глибокої передачі роздумів використовуються математичні терміни.

Приклад обраний не випадково. Школа останні 5 років працює за математичним профілем. Звичайно, в сільській школі, де лише один десятий клас, в учнів, які приходять до нього з нашого та трьох сусідніх сіл , різні здібності, нахили. І правду кажучи, не кожен з них хоче пов’язати з математикою все своє життя. Але незаперечним залишається і той факт , що 85% випускників обирають для навчання технічні, економічні ВУЗИ або спеціальності з природничо-математичного циклу. Для того, щоб не розгубити, а навпаки, розвинути різносторонні здібності наших учнів, педагогічний колектив використав всі можливості філологічної, творчої, дослідницької, екологічної ЛІГ. Вдалим стало і активне залучення до роботи в шкільному центрі дитячої творчості спеціалістів сільського будинку культури, районного Будинку творчості, молодих активістів. Запрацювали гуртки за інтересами «Тістопластика», «Танцювальний», «Юний журналіст», «Українська вишиванка», «Комп’ютерний дизайн», «Театр мініатюр», «Дослідники рідного краю», «Вокальний», «Шкільна кіностудія», секції з волейболу, футболу.

Про перші успіхи по створенню комфортного середовища життєдіяльності шкільного колективу на засадах «ЛІГи радості» свідчить те, що батьки стали брати активну участь в житті школи, проявляти ініціативу в організації виховних заходів, різного роду робіт по благоустрою приміщень, територій школи, на які, на жаль, державою не виділяються кошти, але без яких не може продуктивно проходити навчально-виховний процес.

Педагогічний колектив поповнився молодими спеціалістами - це вчителі математики, іноземної мови, трудового навчання, соціальний педагог. Приємно, що до педагогічної діяльності в школах району тільки в цьому році приступили п’ять випускників Нещеретівської загальноосвітньої школи. Змінилися взаємовідносини між адміністрацією школи та вчителями. Вони стали більш відкритими, толерантними, базуються на сумісній творчій, активній, партнерській діяльності , взаємодопомозі, взаємопідтримці. Це дало вчителям відчуття захищеності, зняло перепони для новаторської діяльності, відчуття страху, що тебе не зрозуміють, а натомість дало тверде усвідомлення того, що тобі допоможуть, якщо треба, виправити помилку, розібратися в ситуації, знайти більш правильний та продуктивний шлях. Адміністрація школи отримала сильну, творчо направлену, активну команду професіоналів, з якими можна «і гори зрушити з місця».

Прикладом тому стала участь в Всеукраїнському проекті «Відкритий світ», на підготовку конкурсних матеріалів до якого у нас було лише 5 днів (поки встановили і налагодили в школі швидкісний Інтернет, тому що це була одна з вимог). Діти 7 класу разом з класним керівником «загорілися», придумали сюжет, назву, вчителі та директор школи допомогли все це утілити в реальність. І результат: конкурсний ролик знято, розміщено на сайті, заявка відправлена, документи оформлені.

Щороку всі наші випускники успішно здають ЗНО з різних предметів, хоча зрозуміло, що в сільській місцевості ні про яке репетиторство та курси підготовки не може йти мова. І особливо варто зауважити, що з предметів, які не відносяться до профільних, учні показують теж високі результати (навіть 199 балів), а діти з високим рівнем навчальних досягнень підтверджують свої знання.

Створення комфортного середовища для активної життєвої, розумової, самоосвітньої, пізнавальної діяльностей всіх членів шкільного колективу є дієвим засобом впровадження в життя одного з основних завдань сучасної педагогічної освіти України – безперервного навчання на протязі життя.

Головним досягненням школи за останні роки стало те, що шкільний колектив почав активний рух у бік вдосконалення, саморозвитку та творчого, креативного підходу до кожної справи. Ми згодні зі словами П. Булонського, що «завдання школи - навчити жити, сучасна школа – школа життя». І ми намагаємось виховувати людину, яка має бажання та можливості створити своє власне життя, здатну до самовизначення.

На мою думку є вкрай важливим, щоб на всіх етапах діяльності директор школи реалізовував свою лідерську роль відповідно до розуміння демократії, до загальноприйнятих принципів шкільного менеджменту:

•Принцип гідності — «ніколи не принижуйся заради досягнення мети».

•Принцип самооцінки — «вивчай самого себе, знай свої сильні й слабкі сторони».

•Принцип універсальності — «намагайся бути універсалом у своїй сфері».

•Принцип естетики — «роби все красиво».

•Принцип переборення — «не впадай у відчай через поразку».

•Принцип солідарності — «давайте робити разом те, що нам необхідно».

•Принцип пізнання — «вік живи — вік учись».

Це тільки частина тих ідей та напрямків роботи, які запланували учнівський та педагогічний колективи нашої школи. Успіх в їх досягненні залежить як від педагогічного колективу, так і від підтримки батьків, громади, людей, не байдужих до майбутнього нашої держави, правильного керівництва, яке б несло творення, а не руйнацію. Звичайно, набагато легше критикувати, спостерігати осторонь за тими процесами, які відбуваються в сучасній школі, але ми впевнені, що з кожним наступним кроком ми маємо можливість змінитися самі і змінити майбутнє нашої держави на краще.

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Донецька обласна державна адміністрація департамент освіти І науки
Навчання на цих курсах дасть Вам можливість опанувати продуктивні технології сучасної освіти та отримати кейс до основних навчальних...

Управління освіти І науки
Криворізького Центрально-Міського ліцею пройшов міський конкурс «Веб-квест» за темою «Я, майбутнє та енергія»

Сценарій районного свята
В вас, хто виховує наше майбутнє, відкриває перед молоддю нові горизонти пізнання себе І світу

Прибутковість І ризик. Конкуренція. Інформація. Наноекономіка та...
Якщо ви будете чекати, поки хтось дасть вам робочі місця, то можете не дочекатися цього ніколи. Сьогодні наноіндустрії потрібні люди,...

Дослідження змк
Тут представлений методично-практичний матеріал для медіапедагогів, учителів, соціальних педагогів, шкільних психологів, батьків...

Галицька гімназія на шляху впровадження нового Державного стандарту
Це означає що ми живемо І працюємо у дуже відповідальний момент в історії освіти. Від того, як зміняться всі учасники навчально-виховного...

Книга І комп'ютер в інформаційному суспільстві: сучасне І майбутнє
А також роз’яснити, що оволодіння ними основами інформаційної культури підготує їх до будь-якого виду пізнавальної діяльності забезпечить...

Ми повинні піднятися до розуміння того, що кожна дитина, кожен учень...
...

Тема: Фактори, які впливають на здоров’я
України, її майбутнє. Розвивати бажання вести активний спосіб життя, дбати про свій фізичний І духовний стан. Виховувати корисні...

У межах підготовки до парламентських слухань з питань розвитку інформаційного...
Україні віддаю вам на розгляд та обговорення нульовий варіант свого бачення Стратегії розвитку інформаційного суспільства в Україні,...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації
info.ocvita.com.ua
Головна сторінка